Historie sudoku
Oblíbená logická hra Sudoku se poprvé objevila již v roce 1892. Její první podoba se ale od té dnešní mírně lišila. Hrálo se s polem, které mělo jen čtyři čtverce, ne devět než dnes. Tehdy se jmenovalo Number Place. Jelikož si velmi rychle získalo fanoušků, začalo se tlačit v novinách. Za jeho nynější název děkujeme v podstatě Japoncům. Jejich spojení, které by polámalo jazyk nejednomu Čechovi - vždyť zkuste vyslovit "wa dokushin ni kagiru" - však nahradilo krátké slovíčko Sudoku. Tato hra tedy není japonského, ale evropského původu. Podle některých expertů je prý dílem jednoho architekta z Indiany, který přímo zbožňoval hlavolamy. Své první hry uveřejňoval v roce 1979. Ať už věděl o tom, že ho předběhli francouzské noviny, které hru zveřejnily jako první, se nedozvíme. Podstatné však je, že je tady a my ho můžeme hrát až do omrzení!
Protože každá hra potřebuje neustále obměny aby byla pro lidi zajímavá, i hra Sudoku má různé varianty. V některých se používají čísla, v jiných zase písmena od A po F. Tato hra má navíc výhodu v tom, že ji může luštit každý bez ohledu na svůj jazyk - čísla a písmena máme totiž stejné. Stejně hrací pole se může měnit s ohledem na obtížnost. Od polí o rozměrech 4x4 (tzv. Dětské Sudoku) můžete plynule přecházet až po 16x16, čili po Sudoku pro opravdové hráče.
Možná si myslíte, že hra už svůj největší boom překonala, není tomu ale tak. Když se poprvé hlavolam Sudoku objevil na stránkách našich Českých deníků, představovalo malou revoluci v hlavolamech. Psalo se, že v Británii kvůli luštění lidé naráželi do sloupů na chodnících, protože ho řešili i po silnici. Dnes se ve světě konají i různé šampionáty a soutěže v řešení tohoto hlavolamu. Kromě vyřešení se tedy posuzuje i čas.
České Sudoku rekordy
V roce 2006 se konalo první mistrovství světa v Sudoku a zvítezila v něm Češka Jana Tylová !